... جهت همکاری با ما در زمینه تولید جلوه های ویژه از قسمت منو فرم همکاری را پر نمایید ... فیلمنامه نویسانی که علاقه دارند در حوزه انیمیشن فعالیت کنند با ما تماس بگیرند

مؤسسه سینمایی و هنرهای دیجیتال بال آبی ” جهت ارتقاء سطح کیفی جلوه های ویژه رایانه ای در سینما و تلویزیون ، اقدام به ارائه خدمات و مشاوره تخصصی به تهیه کنندگان و کارگردانان عزیز نموده است.

بدین منظور این عزیزان می توانند از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشند :

تلفن های تماس:

۹۸۹۱۹۹۱۲۹۰۲۸+  در تهران

۹۸۹۱۳۳۱۹۸۰۱۴+  در اصفهان

ساعات تماس

صبح ها     ۹ الی ۱   بعد ازظهر ها   ۵ الی ۲۱

:Email

info@tehranvfx.com

:Skype

tehran.vfx

:Facebook

https://www/facebook.com/tehranvfx

.

سوالات متداول:

.

۱آیا جلوه های ویژه رایانه ای می تواند در کاهش هزینه های تولید فیلم تاثیرگذار باشد؟

سالهاست تهیه‌ کنندگان وکارگردانان حوزه سینما درتولیدات خود به دلیل هزینه بالا با محدودیت‌هایی مواجه هستند. استفاده ازصحنه‌های جنگی حوزه دفاع مقدس، صحنه‌های جنگ‌های تاریخی، پلان‌های مرتبط با عملیات جنگی مانند پروازهواپیما‌ها و بمباران‌ها، نمایش خیل عظیمی ازجنگجویان وادوات جنگی، پلان‌های اکشن مانند شلیک گلوله و اشکال مختلف انفجار. در موارد نامبرده، کاهش هزینه تولید و تولیداتی با جذابیت بیشتر از جمله مواردی است که با استفاده از جلوه های ویژه رایانه ای می توان به آن دست یافت.

عناصر بصری زیادی می توانند در جلوی دوربین استفاده شوند که هر کدام افزایش هزینه ها را در پی خواهند داشت. مانند صحنه انفجار یک تانک در یک فیلم جنگی که صد البته هزینه مواد منفجره و دستمزد مسئولین جلوه های ویژه میدانی به تنهایی می تواند از ساخت چنین صحنه ای در رایانه بسیار گرانتر تمام شود. در موارد زیادی جلوه های ویژه می تواند راهی برای کاهش هزینه ها باشد.

تیم متخصص این مؤسسه پس از مطالعه فیلمنامه و چندین نشست با عوامل اصلی فیلم ، می تواند در کمتر از ۱ هفته با ارائه مشاوره در قالب یک برنامه دقیق و مکتوب شما را در این امر یاری دهد .

.

۲- آیا جلوه های ویژه رایانه ای می تواند باعث تسریع در روند تولید و جلوگیری از اتلاف زمان در مراحل ساخت فیلم شود؟

خیلی وقتها می توان هنگام ضبط ، بعضی از جزئیات جلوی دوربین را نادیده گرفت. جزئیاتی که پس از فیلمبرداری می تواند به تصویر افزوده شوند. البته این می بایست با نظر مدیر جلوه های ویژه که هنگام ضبط سر صحنه حضور فیزیکی دارد اتفاق بیفتد.

  یک مثال ساده اینکه در یکی از تله فیلم ها قرار بود نمایی از دختری گرفته شود که در تاریکی چراغ قوه به دست می گیرد و در مسیری که راه می رود چراغ قوه را به اطراف بچرخاند تا نوعی حالت ترس و جستجو را تداعی کند. تیم تولید باید صبر می کرد تا کلوین کاملا بیفتد و هوا تاریک شود.

پیشنهاد دادیم که همین حالا که هوا کمی ابری است و خورشید تابش مستقیم ندارد ضبط انجام شود، سپس قادر خواهیم بود در مرحله پس از تولید صحنه روز را به شب تبدیل کنیم. نکته قابل توجه اینکه در روز که ضبط پلان انجام شد نور چراغ قوه هم مشخص نبود. ما روز را شب و یک نور چراغ قوه هم به صورت مجازی ایجاد کردیم که همزمان با چرخش دست بازیگر به اطراف تابیده می شد.

از آنجایی که تیم جلوه های ویژه این مؤسسه تجربه حضور در سر صحنه را دارند لذا با مشکلات و اتفاقات پیش بینی نشدنی تصویربرداری در صحنه های مختلف نیز آشنا هستند و نه تنها با ارائه یک برنامه ریزی درست می توانند مسیر تولید یک فیلم را هموار سازند بلکه به واسطه تجربه در لحظات خاص تصویر برداری، با ارائه نظرات خود می توانند روند تولید فیلم را تسریع دهند.

.

 ۳- جلوه های ویژه رایانه ای چگونه می تواند باعث بالا رفتن سطح کیفی فیلم شود ؟

بسیار پیش می آید که به دلیل ناتوانی در خلق عنصری در فیلم، آن موضوع از همان ابتدای کار از فیلمنامه حذف می شود و یا در هنگام ضبط می بینیم پلان آنطور که کارگردان انتظارش را دارد خوب از آب در نمی آید. حتی برداشت های مختلف هم چاره ساز نیست .تصور کنید در فیلمنامه کاراکتری وجود دارد که قرار است مثل یک روح باشد. با شمایل و رفتار یک روح. خلق چنین چیزی سر صحنه و هنگام ضبط در نهایت نمی تواند چیزی شود که یک کارگردان با ذوق را راضی کند. یا قرار باشد بازیگر از صخره یا کوه بالا برود . احتمال اینکه بازیگر مورد نظر بتواند از کوه بالا برود نزدیک به صفر درصد و اگرهم بتواند چنین کاری کند خطرات آن زیاد است. بدلکار هم که دست و پای کارگردان را در گرفتن نماهای جذاب می بندد و باز هم خطر برای بدلکار وجود دارد . پس می بایست طناب هایی به بازیگر متصل شوند که این کار را شدنی و خطرات آن را به کمترین حد ممکن برساند . مشکلی نیست . طناب ها می توانند در تصویر باشند اما در نهایت می توان آنها را از تصویر حذف کرد . به طوری که وجود طناب ها از ابتدای پلان حس نشود .

همه این اتفاقات می تواند به وسیله تکنیک های دیجیتال، توسط یک تیم متخصص و با نظر کارگردان صورت گیرد که در نهایت وجود چنین عناصری در فیلم نه تنها موجب افزایش سطح کیفی فیلم خواهد شد، بلکه دست فیلمنامه نویس برای بیشتر نوشتن و حتی ایجاد گره ها و کشمکش های فیلم هم آزادتر خواهد بود.

در پروژه تله فیلم راز شهر خاموش ما پاشیدن خون به روی صورت بازیگر و حتی خونی که از بدن یکی از بازیگران هنگام اصابت گلوله بر روی لباسش ریخته می شد را هم در رایانه خلق کردیم .

مؤسسه بال آبی به واسطه داشتن تیمی خلاق که تجربه زیادی در ایده پردازی دارند و نیز از نظر تکنیک سینمایی توانایی پیاده سازی ایده ها را دارند با در نظر گرفتن شرایط فیلم، می تواند شما را در جهت بالا بردن سطح کیفی فیلم یاری دهد.

.

تیم تهران وی اف ایکس